Kiek žmonių, besilankančių sporto klubuose ir siekiančių sudeginti riebalus bei sustiprinti raumenis, gali pasigirti, kad vartoja tinkamus papildus? Paskaitykite šią informaciją ir sužinosite, kaip BCAA gali padėti jums pasiekti geresnių fizinės būklės rezultatų per trumpesnį laiką!
- BCAA – tai būtinos amino rūgštys, kurių negamina žmogaus organizmas.
- Vartoti BCAA rekomenduojama sportininkams, siekiant sutrumpinti jų atsigavimo laikotarpį.
- BCAA – puikus sprendimas visiems, norintiems sudeginti riebalus bei sustiprinti raumenis.
Nebijokime pažveltgti tiesai į akis – juk dauguma mūsų lankomės sporto klubuose ne tik norėdami pasiguosti, kad sportas užtikrina gerą mūsų savijautą, bet ir dėl to, kad žvelgdami į veidrodį, norime save matyti gražius. Nepriklausomai nuo to, ar jūsų tikslas – funkcinis judėjimas (lygsvaros laikymas, griuvimų prevencija), didesnė galia, ar raumeningas kūnas, jau pats laikas įtraukti BCAA amino rūgštis į jūsų papildų sąrašą.
Kas yra BCAA amino rūgštys?
Tai išsišakojusios grandies amino rūgštys – leucinas, izoleucinas ir valinas. Jos vadinamos išsišakojusiomis grandininėmis amino rūgštimis, nes joms būdingos šoninės atsišakoję grandinės. BCAA – tai dalis pagrindinių aštuonių amino rūgščių, kurias mes turime gauti iš maisto, kadangi jų negamina žmogaus organizmas.
Amino rūgštys – tai nedideli organizmai, sukuriantys baltymus. Įvairios amino rūgštys jungiasi skirtingomis sekomis, taip sudarydomis skirtingus baltymus. Be to, kad amino rūgštys sudaro baltymus, jos taip pat formuoja ir kofermentus (kofermentai yra būtini fermentų veiklai užtikrinti; fermentai palengvina organizme vykstančias biochemines reakcijas) bei veikia kaip organizmo molekulių sintezės pirmtakai.
Būtinosios išsišakojusios grandies amino rūgštys yra itin svarbios sportininkams, nes jos įsisavinamos raumenyse. Virškinant, kai proteinas skyla į atskiras amino rūgštis, šios rūgštys panaudojamos arba naujiems baltymams sukurti, arba sudeginamos energijos gamybai.
BCAA gali apsaugoti nuo raumenų pažeidimo
BCAA amino rūgštis vartoti būtina siekiant išvengti katabolizmo atsigavimo laikotarpiu po sportinės veiklos. Atlikus pasipriešinimo pratimus, suintensyvėja padidėja tiek raumenų sintezės, tiek raumenų pažeidimo galimybė, tačiau pažeidimas dažniausiai būna stipresnis už augimą! Štai čia ir suveikia BCAA amino rūgštys. Jos gali turėti įtakos katabolizmo poveikiui, atsirandančiam po pasiprišinimo pratimų treniruotės.
BCAA gali įtakoti raumenų jautrumą
Ne vienas tyrimas įrodė, kad BCAA amino rūgštys gali veikti uždelstą staigų raumenų jautrumą bei raumenų pažeidimus dėl intensyvios fizinės veiklos (tiek atliekant ištvermės, tiek pasipriešinimo pratimus). Kuo mažiau pažeisti ir jautrūs raumenys, tuo trumpesnis atsigavimo laikotarpis, o kuo greičiau jūs atsigausite, tuo anksčiau galėsite sugrįšti į sporto klubą ir tęsti įprastas treniruotes.
Amino rūgštis Leucinas ir raumenų audinio augimas
Amino rūgštis Leucinas gali atlikti pagrindinį vaidmenį vykstant baltymų sintezei – po treniruočių patiriamas raumenų pažeidimas išlieka stipresnis už augimą tol, kol organizmas gauna baltymų arba amino rūgšties Leucinas.
BCAA gali turėti įtakos tam, kaip jūs siekiate atsikratyti riebalų
BCAA amino rūgštys, ar net pati viena Leucinas, gali būti naudingos siekiant sudeginti riebalus, ypač, jei laikotės dietos. Tyrimų metu įrodyta, kad BCAA reguliuoja sotumo jausmą, leptiną (hormoną, esantį riebalų audinyje, kuris siunčia signalą smegenims, kad organizmas jau pasisotinęs), gliukozės kiekį, nutukimą bei kūno svorį. Atliekant vieną įdomų tyrimą su elitiniais imtynininkais dėl mažai kalorijų turinčios dietos poveikio, nustatyta, kad BCAA padėjo imtynininkams atsikratyti didesnio kiekio kūno, pilvo srities riebalų bei svorio.
Kada ir kiek vartoti?
Šiuo metu sunku nustatyti tikslią BCAA amino rūgščių dozę vienam kilogramui, norint užtikrinti raumenų augimą bei užkirsti kelią jų pažeidimui. Tačiau pabandykite įmaišyti 3-12 BCAA gramų į sportinį gėrimą valandą prieš fizinę veiklą ir įberkite dar truputėlį BCAA į gėrimą treniruotės metu, jei ji trunka ilgiau nei valandą. Smulkesnio sudėjimo sportininkėms pakanka maždaug 3-5 BCAA gramų, tuo tarpu stambesniems sportininkams gali reikėti didesnio šių papildų kiekio. Tik tie, kurie atlika labai ilgus ištvermės pratimus (kelias valandas dviračiais trunkantis važiavimas, ilgi žygiai dviračiais kalnuose ir pan.), gali vartoti 12 gramų BCAA.
Papildomi patarimai, kaip paspartinti raumenų augimą
Valgykite! Turite suvartoti pakankamai kalorijų ir baltymų, kad skatintumėte raumenų augimą. Baltymų balansas dienos eigoje kinta, todėl geriausia valgyti daug kartų mažais kiekiais, kad kiekvieno valgymo metu gautumėte bent 20 gramų baltymų.
Sportuokite periodiškai. Jūsų treniruotės turėtų būti suplanuotos individualiai ir tikslingai, kad pasiektumėte norimų rezultatų. Be to, tam, kad jūsų raumenys augtų nuosekliai, treniruočių grafikas turėtų būti atnaujinamas vos tik jūsų kūnas adaptuojasi prie taikomo sportinio krūvio.
Svarmenų kilnojimas siekant sustiprinti jėgą ar raumenų dydį. Taip, šie terminai reiškia skirtingus dalykus. Svarmenų kilnojimas siekiant sustiprinti jėgą nebūtinai padidins raumenis, tačiau sutvirtins neuro raumenų adaptacijas, kurios skatina raumenų jėgą. Svarmenų kilnojimas dėl hipertrofijos padidins raumenų masę.
Jei jūsų tikslas – tapti stipresniais ar didesniais (o praktiškai kiekvianas, 18 – 80 metų ir daugiau amžiaus, turėtų norėti sutvirtinti raumenis, tiek dėl funkcinės savijautos, tiek dėl kaulų tvirtumo), tuomet turėtumėte rimtai apsvarstyti BCAA amino rūgščių įvedimą į jūsų papildų sąrašą. BCAA veikia raumenų atsigavimą bei pažeidimus. Be to, vis daugiau tyrimų įrodo, koks svarbus amino rūgšties Leucinas vaidmuo raumenų baltymų sintezei. Jei norite geresnio kūno, ieškokite BCAA